top of page
  • _

Vi som disputerade


och nu gör någonting annat är en egen liten grupp. De flesta är rätt så nöjda att vi har tagit oss ifrån akademin, en del hade aldrig ens planer att stanna där.


Ändå blir det lite ursäktande när vi förklarar varför vi inte finns kvar i forskningens korridorer. Det är ett spännande fenomen. likaså som det är intressant hur mycket vi har gemensamt, oavsett vilken disciplin vi kommer ifrån.


Just nu håller jag på med en porträttserie av disputerade naturvetare som är verksam utanför akademin och det ska bli spännande att identifiera gemensamma faktorer. Kan det bli en ny målgrupp för en blogg, för krönikor, för en tidning, för en bok? Som doktoranderna för Jorge Chams serie PhD comics?


Mmmh, ännu en idé som kommer att ligga någonstans i min hjärna och gro.


0 views0 comments

Recent Posts

See All

skrivs det om i dagens SvD. Jag gillar kombinationen av genetik & miljö och hur vetenskapen sätts i ett perspektiv som alla kan förstå.

Mitt företag kanske ska hänga med i dessa tider av social media? Samt få ett NAMN? Mitt namn är fint, vackert och unikt men det känns lite trist att introducera (eller bli introducerad) med "Natalie v

är precis vad jag har. Så tänkte jag igår när jag satt med en hög av tidningen nature och kollade vad som hade hänt. När jag var aktiv forskare hade jag aldrig så mycket tid att skanna av den vetenska

bottom of page